2 minut czytania
Na co zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzacji?

Coraz więcej Polaków decyduje się na instalację klimatyzacji w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu, szukając ochłody od upalnego lata. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jaki rodzaj klimatyzacji wybrać.

W ostatnich latach w Polsce praktycznie każdego roku padały lokalne rekordy temperatur. Zdaniem meteorologów, klimat w naszym kraju ociepla się dwa razy szybciej od globalnej średniej. Potwierdza to wydany w 2019 roku raport „Polityka Ekologiczna Państwa 2030”, który ostrzega, że w najbliższej przyszłości ekstrema temperatur będą jeszcze częstsze – upraszczając, będzie coraz więcej naprawdę upalnych dni. 

Upał i duchota atakują nie tylko na zewnątrz, ale wdzierają się też do naszych nagrzanych słońcem domów i mieszkań. W takich warunkach ciężko o komfortowy wypoczynek czy coraz częstszą pracę w domu. Gdy rolety, wentylatory nie dają już rady, z pomocą przychodzi klimatyzacja.


Klimatyzacja w domu- gdzie ją zamontować?

Do niedawna podstawowym problemem była cena systemu klimatyzacji do domu, jednak w ostatnich latach koszt montażu klimatyzacji osiągnął poziom dostępny dla naprawdę szerokiej grupy osób. Oczywiście najlepiej byłoby mieć klimatyzowany cały dom, jednak nie zawsze jest to możliwe. Wówczas należy zastanowić się, w jakim pomieszczeniu klimatyzator będzie  nam najbardziej potrzebny. Szczególnie warte rozważenia są dwa pomieszczenia. 

Jednym z nich jest salon, w którym spędzamy często popołudnia i wieczory oglądając telewizję albo spotykając się z przyjaciółmi. Drugie pomieszczenie, to sypialnia. Wiele osób montuje klimatyzator w sypialni, aby zapewnić sobie komfortowy sen. Nie da się ukryć, że spanie w czasie upałów, kiedy nawet noce są bardzo ciepłe, nie należy do przyjemności i trudno wtedy o dobry wypoczynek. Optymalnym zakresem podczas lata będą temperatury 23-26°C, a poziom wilgotności rzędu 40-60%. 

Regulacja temperatury musi jednak zostać przeprowadzona rozsądnie. Przyjmuje się, że pomiędzy miejscem klimatyzowanym a nieklimatyzowanym nie może być większej różnicy temperatur niż 7°C. W innym przypadku organizm człowieka ma problem z przystosowaniem się.


Jak dobrać moc klimatyzatora do powierzchni pomieszczenia?

Najważniejszym parametrem klimatyzatorów jest moc chłodnicza. Zapotrzebowanie na moc chłodniczą określa się na podstawie szczegółowych obliczeń. Uwzględnić tu należy przede wszystkim emisję ciepła wszystkich urządzeń elektrycznych w pomieszczeniu, jego izolację termiczną oraz nasłonecznienie. Dzięki takim pomiarom dobierzemy odpowiednią moc chłodniczą, co jest szczególnie istotne w przypadku biurowców i pomieszczeń użytku komercyjnego jak np. restauracja czy serwerownia.

 Jeżeli chodzi o domy jednorodzinne, standardowo izolowane termicznie, przyjmuje się, że każdy metr kwadratowy pomieszczenia o wysokości do 3m wymaga 0,1 KW. Oznacza to, iż w pomieszczeniu mającym 25 metrów kwadratowych należy zainstalować klimatyzator o mocy około 2,5 KW. Odpowiednio dobrana klimatyzacja zapewnia szybkie schłodzenie wnętrza, a także utrzymanie optymalnej temperatury, nawet podczas upałów.


Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku dostępne są zarówno klimatyzatory przenośne, jak i stacjonarne. Te pierwsze sprawdzają się, kiedy potrzebujemy mobilnego rozwiązania. Jednak klimatyzatory przenośne głośniej pracują i są mało efektywne ze względu na bardzo dużą wymianę powietrza w pomieszczeniu oraz pośrednie oddawanie ciepła do schładzanego pomieszczenia. 

Lepiej postawić na klimatyzatory typu Split albo Multi-Split. Takie klimatyzatory pobierają powietrze z pomieszczenia i schłodzone oddają ponownie, dzięki czemu temperatura powietrza w danym obiekcie obniżana jest relatywnie szybko, a ciepło które jest w tym przypadku produktem ubocznym pracy klimatyzatora pozostaje na zewnątrz budynku. 

Wśród klientów LUXIMAGO Energy najczęściej wybieranym rozwiązaniem są klimatyzatory typu Split. Taki klimatyzator składa się  z jednostki zewnętrznej, i jednostki wewnętrznej, która daje nam ochłodę (to ten prostokątny panel, umieszczany przeważnie tuż pod sufitem). Multi-Split działa na podobnej zasadzie, jest to jednak cały system, przeznaczony  do domów czy mieszkań z licznymi pomieszczeniami, które mają być klimatyzowane. W tym przypadku jedna jednostka zewnętrza obsługuje kilka jednostek wewnętrznych.


Chłód w mieście – klimatyzacja w bloku

A co, jeżeli mieszkamy w tradycyjnym bloku? Podstawowe zasady są takie same, musimy jednak zwrócić uwagę na ważny aspekt dodatkowy – pozostałych lokatorów.

 W mieszkaniach najczęściej dominują urządzenia typu Split – jednostka zewnętrzna w tym przypadku umieszczona jest zwykle na balkonie.  W tym miejscu dochodzimy do sąsiadów. Urządzenie powinno nie tylko pracować cicho, ale powinno też być zgłoszone do zarządców budynku. Nim zamówimy montaż klimatyzacji ,należy wcześniej zapoznać się z regulaminem wspólnoty mieszkaniowej i uzyskać pozwolenie na zainstalowanie klimatyzacji w bloku.



Zalety klimatyzacji

Oprócz walorów oczywistych, czyli chłodnego powietrza , instalacja klimatyzacji niesie też ze sobą kilka innych pozytywnych aspektów. Filtry w klimatyzacjach wyłapują cząsteczki pleśni i grzybów, oczyszczają powietrze pozbawiając je alergenów, co może przynieść sporą ulgę dla alergików, którzy latem i tak nie mają lekko.

Klimatyzacja pomaga również walczyć z nadmiarem wilgoci, a to też ma duży wpływ na nasze samopoczucie, a także kondycję sprzętów elektronicznych w domu. 

Natomiast, gdy skończą się upały i nadejdzie jesień, klimatyzacja ogrzeje nasze mieszkanie. Wszystko pod warunkiem, ze urządzenie jest sprawne, regularnie czyszczone i w dobrym stanie. Warto o to zadbać, bowiem jest to inwestycja na lata.